Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Tüberküloz

Tüberküloz Nedir?
Tüberküloz daha çok gelişmemiş ülkelerde görülen bir hastalık olmasına rağmen son yıllarda Türkiye’de görülme oranı artmış olan ve hava yoluyla akciğerlerimize giren Tbc basilinin (mikrobunun) neden olduğu bir tür hastalıktır.
Tüberküloz hastalığı eğer erken teşhis edilmez ve tedavi olunmazsa ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Dünya’da her yıl 8,7 milyon kişi tüberküloz hastalığına yakalanırken bunlardan 2 milyonu maalesef hayatlarını kaybetmektedir.
Tüberküloz – verem hastalığı sinsi ve son derece yavaş ilerlemekte olan bir hastalıktır. Dolayısıyla birkaç hafta boyunca ve her geçen gün ilerlemekte olan öksürük, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve aşırı halsizlik yaşan kişilerin zaman kaybetmeden bir hekime gitmeleri gerekir.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı Belirtileri
Verem hastalığının belirtileri genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olarak ikiye ayrılır. Genel yakınmalar; Özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık,

Akciğere özgü yakınmalar;
İki haftadan uzun süren öksürük,
Balgam çıkarma,
Kan tükürme,
Göğüs ağrısı,
Nefes darlığıdır.
Bu nedenle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemlidir. Bu şikâyetler başvuran hastaların akciğer filmi çekilir ve hastanın balgamında tüberküloz mikrobunun gösterilmesiyle tanı konur. Hasta bireyin yakınları da mutlaka tüberküloz açısından araştırılmalıdır.

Verem Hastalığı Kimlerde Görülebilir?
Verem hastalığında çocuklar erişkinlere göre biraz daha duyarlıdır. Bunun dışında diyabet hastası olan fakat kontrol altında olmayan hastalarda tüberküloz riski daha fazladır. AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda veya herhangi bir sebepten dolayı bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde verem hastalığı riski daha fazladır.
Kadınlarda, gebelikten sonraki dönemlerde, Tüberküloz hastalarıyla ilgilenen sağlık personellerinde, Silikozis hastalığında, Tüberkülozlu hasta ile aynı ortamda bulunan kişilerde risk oranı yüksektir.

Tüberküloz (Verem)  Tanısı
Bir kişinin tüberküloz (Verem) hastası olup olmadığı vücudundan balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, pleura periton sıvısı alınarak öğrenilebilir. Alınan örneklerde tüberkiloza ilişkin bulgular varsa tanı konulabilir.

Tüberküloz  (Verem) Tedavisi
Günümüz koşullarında tüberküloz – verem hastalığının tedavisi yapılabilmektedir. Fakat tedavi hastanın durumuna göre uzun ya da kısa tutulabilmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik uygulanan bir tedavi hastalığın ilaca direnç göstermesine neden olmaktadır. Dolayısıyla tedavinin asla aksatılmaması gerekmektedir.