Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

KOAH

KOAH Nedir?
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), bir akciğer hastalığıdır. Halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalıktır. Dünyada 50 milyon kişiyi etkileyen, her yıl 3 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan ve dünyada ölümler içerisinde 4. sırada yer alan KOAH hastalığının en önemli belirtisini öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olunmaması, hastalığın erken teşhisini ve tedavisini güçleştirmektedir.

KOAH Belirtileri
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
•Öksürük
•Balgam Çıkarma
•Kan tükürme
•Soluk darlığı
•Kanın oksijen doymuşluğunda azalma
•Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme
•Göğüste tıkanma
•Hırıltılı solunum

KOAH Hastalığı Neden Oluşur?
KOAH hastalığın günümüzde en önemli etkeni sigaradır. Sigara içenlerin büyük bir oranında KOAH hastalığına rastlanır. KOAH hastalığı birçok farklı evreden oluşmaktadır. Başlangıç evresinden ağır KOAH’a kadar giden süreçte gelişebiliyor. KOAH hastalığının gelişme süreci kişinin genetik yatkınlığı, genetik faktörleri, mesleği, sigara içme yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Sigara içenler risk faktörü altındadır. Bunun yanı sıra tozlu dumanlı işlerde çalışanlar, hava kirliliği yoğun olan bölgelerde yaşayanlar da KOAH için risk grubu oluşturmaktadır. Ev içi kirliliği dediğimiz bir kavram daha bulunmaktadır. Özellikle köylerde tandırla veya ocak başında yemek pişiren bayanlarda gelişen KOAH hastalığından da söz etmek mümkündür.

KOAH Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
KOAH hastalığının tedavisinde öncelikle etkenlerden uzaklaşmak birinci faktördür. Yani sigarayı bırakmak gerekir. Sigarayı bırakmadıkça herhangi bir medikal tedavi yöntemi, herhangi bir önlem KOAH hastalığının gelişimini engelleyemez veya ilerlemesini durduramaz. Sigarayı bıraktıktan sonra KOAH’ın derecesine, bulgularına, ağırlığına göre ve yan etkileri diğer organlara oluşturduğu hasarlara göre tedavi çeşitliliği mevcuttur. Daha çok nefes açıcı bronkodilatör dediğimiz ilaçların yanında düşük doz kortizonlu inhaler ilaçlar, akciğerleri destekleyici balgam sökülmesini kolaylaştırıcı ilaçlar da tedavide verilmektedir.