Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Astım

Astım Nedir?
Astım havayolları aşırı duyarlılığı, inflamasyonu, reversible hava yolu obstrüksiyonu ve mukus hipersekresyonu ile seyreden kronik bir hastalıktır. Göğüste tıkanma, öksürük, hırıltılı solunum sık rastlanan belirtilerdir. Bazen sadece inatçı öksürükle veya nefes alıp verirken hırıltı, hışırtı gibi bir ses şeklinde belirti verebilir.

Astım Belirtileri
Hastalarda zaman zaman hırıltılı nefes alıp vermeler, nefes darlığı ve öksürük görülür. Astımda belirtilerin aniden ortaya çıkmasına astım atağı veya astım krizi adı verilir. Bu durumda hastalarda ağır bir nefes darlığı olur. Soğuk hava, sigara dumanı ve kirli hava, mikrobik hastalıklar, aşırı yorgunluk; ağaç ve çiçek polenleri, hayvan tüyleri gibi alerji yapıcı maddeler ve psikolojik bozukluklar astım şikayetlerini artırmakta ve astım ataklarını tetiklemektedir.

Hastanın evinde ve çevresinde alınabilecek önlemlerle Astımlı bir hastanın hayatını kolaylaştırmak ve Astım ataklarının önüne bir nebzede olsun geçmek mümkündür:

Öncelikle, evde tüylü hayvan beslenmemeli, varsa dışarıda tutulmalıdır. Sigara, sprey, parfüm gibi duman ve kokular evden uzak tutulmalıdır.

Astımlı kişinin yatak odasındaki halı ve kilim gibi tozu ve küfü çeken eşyalar kaldırılmalıdır. Yatak takımları toz geçirmeyen, fermuarlı nevresim takımları ile kaplanmalı, çarşaf ve nevresimler sık sık ve çok sıcak suda yıkanıp güneşte iyice kurutulmalıdır. Ev ve odaları havalandırmaya özen gösterilmelidir.

Astım Teşhisi
Teşhis hasta şikayetlerinin sorgulanması (anamnez) , muayene, alerji testleri (özellikle deri prik testi), solunum fonksiyon testi (nefes ölçümü=spirometri, astım testi) ve akciğer grafisi (rontgen) ile konur. Akciğer grafisi nefes darlığı yapabilecek diğer nedenleri araştırmak için çekilir. Solunum fonksiyon testi hava yolu darlığını ve astımın şiddetini belirlemek için yapılır. Astım tanısı doğrulanan hastaların deri prick testi pozitif saptanırsa alerjik astım teşhisi konur.

Astım Tedavisi
Tedavide Astım Ataklarını durdurmak için çabuk açıcılar diyebileceğimiz rahatlatıcı ilaçlara ve akciğerleri korumak ve astım ataklarının başlamasını önlemek için de astımdaki temel sorun olan hava yolundaki iltihabın azaltılmasına yönelik olarak koruyucu ilaçlara gereksinim vardır. Korunma yöntemleri ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda aşı tedavisi de uygulanmaktadır.

Astım Tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri doktorunuzun tavsiyelerine aynen uymak ve düzenli kontrollere devam etmektir. Tüm dünyada 150 milyondan fazla astım hastası vardır, ve “1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları’na katılan 196 atletin 43’ü astım hastasıydı ve 34’ü astım ilacı kullanıyordu.” Astımla da başarılı bir hayat sürmek mümkündür.