Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri akciğer dokusunda olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içerisinde kitle oluşturmasıdır. Bu kitle bulunduğu ortamda büyümesinin yanı sıra hastalığın ileriki evrelerinde çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (kemik, beyin, karaciğer gibi) sıçrayarak ciddi hasara yol açabilir. 

 Akciğerler, solunum sistemimizin çift sünger yapılı organlarıdır. Sağ akciğer 3 bölümden (lob denir) oluşur ve sol akciğerden (2 lobdan oluşur) biraz daha büyüktür. Akciğerler kanserleri patolojik olarak küçük hücreli ve küçük hücreli-dışı akciğer kanserleri olmak üzere temelde 2 ana tipe ayrılırlar. Her akciğer kanser tipi farklı şekilde büyür, yayılır ve değişik yollarla tedavi edilir. Küçük hücreli-dışı akciğer kanseri daha sık görülür ve genellikle daha yavaş büyür ve yayılır. Küçük hücreli-dışı akciğer kanserinin 3 ana tipi bulunur. Kanserin meydana geldiği dokuya göre isim alırlar (yassı hücreli kanser, adenokarsinom ve büyük hücreli karsinom). Küçük hücreli kanser, bazen yulaf hücreli kanser de denir, küçük-hücreli-dışı kansere göre daha nadir görülür. Bu tip akciğer kanseri daha hızlı büyür ve vücudun diğer yerlerine yayılmaya daha meyillidir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin en önemli özelliği sinsi olarak ilerleyen ve ileri aşamalara kadar belirtilerini çok fazla göstermeyen bir hastalık olmasıdır. Hastalığın sessiz seyretmesi müdahaleyi geciktirdiği için tedavi şansını düşürür. Bu nedenle iştahsızlık, kilo kaybı, terleme ve halsizliğiniz; özellikle uzun süredir sigara içiyorsanız, geçmeyen inatçı bir öksürük, kilo kaybı, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, omuz ağrısı, yemek yemede zorluk gibi şikayetleriniz varsa gecikmeden doktora başvurmak hayat kurtarıcı olabilir.

Hastalığın Teşhisi

Yukarıdaki bulguların olması halinde doktorunuz sağlık geçmişinizi, sigara hikayenizi, çevresel zehirli maddelere maruziyetinizi ve aile öykünüzü araştıracaktır. Doktorunuz ayrıca bir göğüs röntgenogramı ve diğer tanısal testleri isteyecektir. Balgam sitolojisi, bronkoskopi, iğne biyopsisi, torasentez veya torakotomi gibi değişik işlemler uygulanabilir.

Hastalık Riskini Artıran Etmenler

Akciğer kanser oluşumu tek bir sebebe bağlanamaz. Yapılan araştırmalar sonucu akciğer kanserinin birçok nedeni bulunmuştur Çeşitli faktörler akciğer kanser oluşumunda rol oynayabilir. Bunların çoğu tütün kullanımıyla ilişkilidir. Kanser bulaşıcı değildir. Bazı insanların akciğer kanser olma riski diğerlerinden daha fazladır. Sigara içenler,

Ailesinde akciğer kanseri olanlar, kendileri içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler, hava kirliliği, ailesinde akciğer hastalığı olanlar risk grubu içerisindedir.

Hastalığın Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir; kanseri evresi (yayılımı), büyüklüğü, yerleşim yeri ve hastanın genel durumu gibi. Değişik tedaviler ve tedavi kombinasyonları akciğer kanserini kontrol etmek ya da semptomları azaltarak hayat kalitesini yükseltmek için kullanılabilir. Akciğer kanseri tedavisi cerrahi, radyasyon (Işın)terapisi ve kemoterapi tedavisini kapsar.