Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Zatürre Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

ZATÜRRE NEDİR? BELİRTİLERİ, TANI ve TEDAVİSİ

Pnömoni olarak da bilinen zatürre, hava keseciklerinin (alveol) kılcal damarlardan sızan sıvıyla dolması sonucu ortaya çıkan, daha sonra pıhtılaşan bu sıvının etkilediği bölgenin süngersi yapısını yitirip sertleşmesiyle gelişen bir akciğer iltihabıdır. Zatürre; bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikroplar sebebi ile oluşabilir.

Zatürre; özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik bir hastalığa sahip olanlarda (böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi), sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülür. Günümüzde antibiyotiklerin yaygın kullanılmasına ve etkin aşı politikalarına bağlı olarak enfeksiyon hastalıklarından ölümlerin azalmasına karşın maalesef pnömoniler halen çok sık oluşmakta ve kayıplara neden olmaktadır.

Ateş, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık rastlanan zatürre belirtileri arasındadır. Ayrıca; nefes darlığı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, kas-eklem ağrıları, halsizlik gibi şikayetler de ortaya çıkabilmektedir. Ağır zatürre durumlarında deri ve dudakların, ağız içinin koyu mavi renk alması, şiddetli nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü ve bilinç bulanıklığı olabilmektedir.

Zatürre tanısı göğüs filmlerinde akciğerin bir lobunu ya da akciğerin kenarları belirsiz, silik bir bölümünü etkileyen yoğunlaşma alanlarının görülmesine dayanır.Hastalık etkeni olan mik­robu saptamak amacıyla balgam kültürü yapılmalıdır. Ama hastalığın şiddetli gidişi, tedavi öncesinde inceleme sonucunu bekleyecek zaman bırakmayabilir. Bu nedenle tedaviye balgam incelemesinin sonucu alınmadan başlanır, daha sonra elde edilen veriler doğrultusunda tedavi değiştirilir. Bu sırada göğüs filmleri çekilerek, tedavinin etkisi değerlendirilebilir.

Zatürrenin tedavisinde genellikle; antibiyotikler, bol sıvı alımı, istirahat, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılır. Hastaneye yatması gereken hastalarda daha farklı tedaviler gerekebilir. Çok ağır zatürre durumlarında yoğun bakımda yatış, solunum desteği uygulanma zorunluluğu doğabilir.