Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Uyku Apnesi ve Horlama

UYKU APNESİ ve HORLAMA

Uyku apnesi uyku sırasında nefesin 10 saniyeden fazla durması ile tanımlanan bir hastalıktır. Aşırı kilo hastalığın riskini artıran en belirgin etmendir. Ancak kilo problemi olmayan kişilerde de görülebilir. Hastalığın teşhisi uyku laboratuvarlarında yapılan testlerle konuyor.

Uyku apnesi genellikle orta yaş üstü erkeklerde,aşırı kilo problemi olan bireylerde, sıklıkla alkol ve sigara kullananlarda görülüyor.Son dönemde görülme sıklığı artan uyku apnesinin ülkemizdeki oranı %5-10 arasındadır. Uyku apnesi erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla görülüyor.

Uyku apnesi uyku kalitesini düşürüyor ve kişinin gündelik hayatını pek çok açıdan negatif etkiliyor. Yorgun bir şekilde veya nefes almak için panik ile uyanma, yataktan kalkmada zorlanma, gün içerisinde uykusuzluk, ani ve şiddetli baş ağrısı, kiloda artış, dikkat dağınıklığı, unutkanlık, anlık sinir hali,kararsızlık ve yüksek tansiyon uyku apnesinin yarattığı olumsuz etkilerden.

Uyku apnesi tedavisinde öncelikle hastanın kilo vermesi, yaşam koşullarını düzenlemesi, sigara ve alkolü bırakması, spor yapması önerilir. Hastalığın minimum 6 ay tedavi süresi vardır. Bu süre boyunca her gece cihaz kullanılmalıdır. Daha sonrasında tedavide belirli bir iyileşme meydana geldiğinde ise hasta cihazı gün aşırı veya haftada 1-2 gün kullanmaya başlıyor. Tedavi olumlu ilerlediğinde ise hasta artık cihaz olmadan uyumaya başlıyor.

HORLAMA
Uyku anında solunum kanalı çevresindeki kasların gevşemesi ile hava yolunun dar bölgelerinde karşılıklı duvarlardaki mukozanın titreşim sonucu çarpışması horlama dediğimiz sesin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Hava yolundaki daralma arttıkça horlamanın şiddeti de artıyor. Horlamanın solunum düzensizliği yaratmadığı durumlarda hastaya herhangi bir zararının bulunmadığı düşünülmektedir. Ancak hava yolları cidarında oluşan vakum etkisine bağlı olarak hava pasajının çökerek daralması sonucu solunum kesilebilir. Bununla beraber horlama çevreye verilen rahatsızlıktan dolayı sosyal bir problem haline geliyor ve hastalar sıklıkla yakınlarının ısrarıyla tedaviye başlamak istiyor.