Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Mesleki Akciğer Hastalıkları

MESLEKİ AKCİĞER HASTALIKLARI

Çalışma ortamında olabilecek her türlü solunum zararlısının ilk etkileyeceği sistemlerin başında akciğerlerimiz gelmektedir. Havada bulunan sadece mikroplar değil, çeşitli tozlar, gazlar, dumanlar solunum yoluyla alınarak burundan akciğerin derinliklerine kadar çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olabilirler. Mesleki akciğer hastalıkları tüm meslek hastalıkları arasındasıklık açısından birinci sırada gelmektedir.
Solunum yoluyla alınan zararlı maddelere solunum sisteminin vereceği yanıt maruziyet yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak değişir. Klinik olarak iki tip yanıttan söz edilebilir:

Erken etkiler: Solunum zararlılarının aşırı miktarlarına kısa sürelerde maruz kalmak, dakikalar, saatler, bazen da günler içinde yakınmaların ortaya çıkmasına neden olur. Burun akıntısı, boğazda yanma, öksürük, nefes darlığı, KOAH ve astım alevlenmesi, solunum ateşi gibi sonuçları olabilir.

Uzun süreli etkiler: Tekrarlayan düşük, orta düzeyde bazen de yüksek düzeydeki maruziyetlerden aylar yıllar sonra, hatta bazen kişi o işten ayrıldıktan sonra ortaya çıkan solunumsal yanıtlardır. Bunların başlıcaları astım, kronik bronşit, amfizem, KOAH, kronik hipersensitivite pnömonileri,pnömokonyozlar, akciğer ve akciğer zarı kanserleri ve akciğer enfeksiyonlarıdır.

Mesleki akciğer hastalıkları tanısının en basit ve en önemli şartı, kişinin meslek öyküsünün alınmasıdır. ?Mesleğiniz nedir?? sorusu ile başlayıp, yapılan iş ve işlemleri, kullanılan maddeleri,cihazları, ortama yayılan toz ve gazları bilinçli bir biçimde sorgulama, mesleki akciğer hastalıklarının tanısında çok önemlidir. Yakınmalarınızın işinizle ilişkili olabileceğini düşünüyorsanız bunu hekiminizle mutlaka paylaşınız.