Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

KOAH Nedir?

KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak adlandırılan bir hastalıktır. Uzun süre bronşlarda tıkanma sebebiyle ortaya çıkan hastalığıkta tam anlamıyla iyileşme söz konusu değildir. Ancak önlem alındırığında KOAH tedavi edilebilir ve ilerlemesi önlenebilir. KOAH hastalığı uzun süre devam eden; öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada ölüme sebep olan hastalıklar arasında 4. sırada bulunan KOAH hastalığının en büyük tetikleyicisi sigara bağımlılığı olarak gösteriliyor. Aşırı sigara tüketen kişilerde görülen KOAH, genelikle 40'lı yaşlarda ortaya çıkıyor. KOAH teşhisi konan hastaların geneli hala sigara içmeye devam eden kişilerden oluşuyor ve teşhis konduğunda hastaların akciğerlerinin önemli bir kısmında hasar meydana geldiği gözleniyor.
Sigara dumanından nefes borularına ve hava keseciklerine zararlı gazların dolması ile yıllar içerisinde bronşların ve hava keseciklerinin yapısı bozulur. Bronşların zarar görmesiyle TIKAYICI BRONŞİT, hava keseciklerinin zarar görmesiyle ise AMFİZEM ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar sonucunda kana oksijen akışı azalır ve bu oksijen yetersizliği zamanla ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verir.

KOAH başlangıcı olan bir hastanın sigarayı bırakması durumunda dahi hastanın eski sağlığına tam anlamıyla bir geri dönüşten bahsedilemez. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi durdurulur ve hastanın şikayetleri azalır. Aksi takdirde sigaranın bırakılmadığı durumlarda hastalık hızla ilerler. Bu nedenle KOAH hastalığının en güçlü tedavisi sigarayı bırakmaktır.