Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Diyafragma Hastalıkları

DİYAFRAGMA HASTALIKLARI

Karın boşluğu ile akciğer boşluklarını birbirinden ayıran kas ve tendon yapısından oluşan yapıya diyafragma denir. Çeşitli hastalıkları mevcuttur.
Diyaframın hastalıkları yapısal ve işlevsel olarak iki türlüdür.
Yapısal bozuklukları: Yırtıklar, fıtıklar, tümörler;
İşlevsel bozuklukları: Diyafram siniri felci, ALS (Amyotrfik Lateral Skleroz= sebebi belirsiz, felçlerle giden bir tür ilerleyici sinir hastalığı).

DİYAFRAGMA FITIĞI
Fıtık vücutta bulunan bir organın ya da bir doku parçasının bir boşluktan geçerek olması gereken yerin dışında bir bölgede yer alması durumudur. Karın bölgesinde pek çok tip fıtık olabilmektedir. Diyafram fıtığı, yemek borusunun diyaframdan geçtiği deliğin gevşemesinden dolayı midenin üst kısmının göğüs boşluğuna geçmesi ile oluşmaktadır. Diyafram fıtığı sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle, 50 yaşın üzerindeki insanların dörtte birinde görülebilmektedir. Diyafragma fıtığı kilolu insanlarda sık görülmektedir. Fazla kilolar sayesinde karında oluşan yağlar mideyi sıkıştırarak fıtık oluşmasına sebep olur. Hastalarda genellikle; göğüste ve boğazda meydana gelen şiddetli ağrılar, kusma, şiddetli karın ağrıları, yemek sonrası rahatsızlık, kabızlık gibi şikayetler oluşur.Kimi zaman herhangi bir belirti ile ortaya çıkmaz fakat yapılan rutin röntgen çekimleri esnasında problem keşfedilir. Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar belirtilerin düzelmesine etki edecek en önemli tedavidir.

DİYAFRAGMA TRAVMA VE YIRTIKLARI
göğüs ve üst karın bölgesi künt travmalarının % 1-3 ünde diyafram yaralanması görülür. Aniden yavaşlama, sıkışma gibi durumlarda daha fazla görülmektedir. Bu yaralanmanın bir özelliği, büyük kısmının erken filmlerde çıkmaması ve gözden kaçmasıdır. Kesici-delici alet ile yaralanmalarda ise, meme başı hizası ile üst karın bölgesinde giriş deliği varsa diyafram yaralanmasından şüphelenmelidir.
Karın içi basıncı pozitif, göğüs içi basıncı negatif olduğundan karın organları buldukları yırtıktan yukarı çıkma eğilimindedir. Travma anında veya takip eden sürede nefes darlığı, barsak tıkanıklığı belirtileri varsa diyafram yaralanmasından şüphelenilmelidir. Tanıda akciğer filmi şüphelendirir, tomografi veya ilaçlı filmlerle desteklenir. Ameliyatla karın organları yerine itilip yırtılan yer onarılmalıdır.

DİYAFRAGMA TÜMÖRLERİ: Nefes alıp verirken aksayan bir durumdan dolayı yada uzun süreli oluşmuş olan bir hasar sonucunda diyaframın üzerinde çıkan bir tür yaraya diyafram tümörü adı verilir. Oldukça nadirdir ve genelde tesadüfen ortaya konur. Tek tedavisi ameliyatla çıkarılması ve oluşan açıklığın yamayla kapatılmasıdır.

DİYAFRAGMA FELCİ: En sık sebep, kalp by-pass ameliyatlarında sinirin etkilenmesine bağlı sol diyafram felcidir. Sıkça rastlanan belirti hastanın yürürken, merdiven çıkarken, koşarken veya diğer her türlü efor sırasında nefesinde tıkanma ve kalp çarpıntısı oluşmasıdır.Bu durum genellikle ani şekilde başlar. Hasta daha önce hiç bu tür yakınması olmadığını belirtir. Bu yakınmalar ile kalp muayensine başvuran hastalarda kalpte yükselen diyafram tarafından diğer tarafa doğru itilme tespit edilir. Akciğer grafisinde bir diyaframın diğerinden yüksek olduğu bulunur. Zamanla düzelebilir; düzelmez ve solunumu etkilerse diyafram küçültme (plikasyon) ameliyatı yapılır.

ALS HASTALIĞI: Hareket sinirlerinin ilerleyici sebebi bilinmeyen bir hastalığıdır. Ayaktan başlayıp giderek yukarı çıkar ve diyafram sinirine ulaşınca solunum durup ölüme yol açar. Harabiyet ilerlemeden diyafram pili yerleştirerek solunum yetmezliğine girmesi engellenebilir.

BOYUN KIRIKLARI: Diyaframın siniri (frenik sinir) boyundaki 3,4 ve 5. Omurların arasından çıkar. Buradaki kırıklarda diyafram çalışmaz ve kişi nefes alamaz. Ya dışardan sürekli hava basılır (ventilatör) veya diyafram pili yerleştirilerek soluması sağlanır.