Soru ve Sorunlarınız için;

çekinmeden bana yazabilirsiniz...

Change language

Akciğer Embolisi Nedir?

AKCİĞER EMBOLİSİ NEDİR?

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan pıhtının koparak toplardamar yoluyla akciğerlere gitmesine akciğer embolisi denir. Büyük çoğunluğu ayak toplardamarlarındaki pıhtının akciğere atmasıyla oluşan bu tablo ile akciğer atardamarı pıhtının büyüklüğüne göre değişen oranlarda tıkanır. Bu pıhtı miktarının çokluğu yada azlığı pulmoner emboli dediğimiz akciğere pıhtı atmasının kliniğini belirler. Az miktarda pıhtı gitmişse hasta bunu fark etmeyebilir,yada hafif bir nefes darlığı şikayeti ile geçiştirebilir. Fakat pıhtı çok fazlaysa akciğer damarlarını tıkayarak ani ölüme de yol açabilir.

Akciğer embolisi, herkeste ortaya çıkabilir. Ancak hazırlayıcı faktörlerin varlığında ve özellikle birden fazla faktörün birlikte bulunması halinde risk artar. Aile geçmişinde damarlı kan pıhtılaşması ya da akciğer embolisi görülenler yüksek risk altındadır. Bu da kan pıhtılaşmasını etkileyen kalıtsal yollarla geçen rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.Bunların yanında yüksek kan basıncı ve kalp hastalıkları pıhtı oluşumunu tetikleyebilir. Pankreas, yumurtalık, akciğer kanseri ve metastaz görülen diğer kanser türleri kan pıhtılaşmasına neden olan maddelerin miktarını artırabilir. Kemoterapi de riski artırır. Göğüs kanseri olan bazı kadınların kullandığı bir takım ilaçlar da kan pıhtılaşması risk attırıcı faktörler arasındadır.

Akciğer embolisinin; nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, kanlı balgam ya da balgamda çizgi şeklinde kan bulunması, bacakta ağrı, şişlik veya kızarıklıklık, parmak uçları ve dudaklarda morarma, ateş, terleme, çarpıntı gibi belirtileri vardır.